Dusharm

 
آفرين بر همه
نویسنده : اکبر نعمتی - ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۱٠/٩
 

واكنش شديد ايرانيان و پوشش رسانه‌اي اعتراض به اقدام غيرقانوني مؤسسه «National Geographic» در استفاده از واژه جعلي «خليج عربي»، اين مؤسسه مجبور به حذف اين نام از نقشه خود شد.
اين مؤسسه، آبان ماه گذشته در نقشه‌هاي خود، با درج واژه جعلي «خليج عربي» در داخل پرانتز زير عنوان خليج فارس و همچنين درج واژه اشغال‌شده در ذيل عنوان جزاير ايراني مورد ادعاي امارات در خليج فارس، موجب اعتراض گسترده ايرانيان در داخل و خارج كشور شد.
پيرو اين اقدام و به رغم عدم پيگيري جدي نهادهاي رسمي، مؤسسه «نشنال جئوگرافيك» در پي مواجه شدن با موج انبوه اعتراضات در نخستين گام نسبت به اقدام جعلي خود عقب‌نشيني كرده، واژه «اشغالي» را از مقابل عنوان جزاير ايراني و واژه «خليج عربي» را از داخل پرانتز حذف نمود.
«نشنال‌جئوگرافيك» البته در عبارتي توضيحي زير عنوان «خليج فارس» كه با فونت ريز نگاشته شده،‌ آورده است كه از نظر اسناد تاريخي نام اين خليج، «خليج فارس» است، ولي برخي، از آن با عنوان «خليج عربي» ياد مي‌كنند.
اين عقب‌نشيني نسبي كه ناشي از تأثير اعتراض فراگير افكار عمومي ايران نسبت به اين جعل تاريخي است، نشان مي‌دهد كه در صورت تداوم اين اعتراض، اشاره فعلي مؤسسه «نشنال‌جئوگرافيك» به واژه جعلي خليج عربي نيز حذف خواهد شد.
گفتني است، وبلاگ‌نويسان و كاربران اينترنتي ايراني، نقش ويژه‌اي در انعكاس اعتراض ايران به كار بردن واژه جعلي «خليج عربي» داشتند.
تصوير نقشه جعلي و اصلاح‌شده اين مؤسسه را در زير مشاهده مي‌كنيد.

'Dusharm.persianblog.ir"'        Dusharm.persianblog.ir


 
 
سالروز درگذشت اَشوزرتشت پيامبر ايران
نویسنده : اکبر نعمتی - ساعت ۸:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۱٠/٧
 

 

پنجم ديماه برابر با 25 دسامبر ، سالروز درگذشت اَشوزرتشت پيامبر ايران باستان بياد باد

 
 

سالروز فاجعه بم تسليت باد

 

بنام خداوند جان و خرد

 

 

سربلند ايران ما

 

 

ايريس تَنام . اوروانو . يَزَمَه‌ئيدِه .

بر فروهر پاك همه در گذشتگان درود باد .

« سالگرد در گذشت اشوزرتشت ، پيامبر بزرگ آريايي »

5 دي مطابق با روز شنبه برابر با درگذشت اشوزرتشت اسپنتمان ، پيامبري پاك از جمله پيامبران خدا ، و بزرگ مردي كه كلامش همه بر نيك انديشي و خردورزي بود ، مي‌باشد . در زير نوشتاري كوتاه را درباره زرتشت و زمان شهادت او مي‌آورم .

اشوزرتشت

اشوزرتشت به هنگام زاده شدن لبخند زد و اين نشانه آنست كه مردم بايد شادمان و به بخشايش اهورامزدا سپاسدار باشند و آنرا از گزند و آسيب اهريمن خويان بركنار نگاهدارند و نگذارند كه بدي بر نيكي چيره گردد و زندگي خرم ، تيره شود . بنا به سنت ، اشوزرتشت در خرداد روز از ماه فروردين پاي به جهان گشود ، زرتشت در دوران اوليه كودكي تا بيست سالگي با سختي و دشواري‌هاي زياد ، دست به گريبان بود و پس از بيست سالگي گوشه‌گيري نموده و به انديشه و نيايش پرداخت ، چنانكه آمده مدت ده سال از مردم دور شده و به دامان طبيعت پناه برد و گوشه تنهايي شيوه ساخت تا رازهاي هستي را دريابد و آنچه را كه مي‌بايست با انديشه و بياري امشاسپند و وهومن "نيك انديشي "دريافت كه بازتاب آن را در گاتها مي‌بينيم . اشوزرتشت در دهسال گوشه‌نشيني چند نوبت ( سه نوبت ) براهنمايي وهومن به همپرسگي اهورامزدا رسيد و انچه را كه بايسته بود به او آشكار شد .اشوزرتشت در سي‌سالگي به پيامبري و راهنمايي مينوي مردم برانگيخته شد . اين جاي همپرسگي را در بالاي كوه سبلان گفته‌اند . بنا به نوشته‌هاي پهلوي در روز خرداد و ماه فروردين بود كه اشوزرتشت به بينش و همپرسگي اهورامزدا رسيد و دين مزديسنا را از دادار پذيرفت . از اين پس پيوسته رازهاي نهفته و ناپيدا بر او آشكار مي‌شد ( الهام - وحي ) اين رازها كه به او دست مي‌داد همراه با دلدادگي و شيفتگي بود كه بمردم مي‌آموخت و ياد مي‌داد . آنچه كه به او آشكار مي‌شد نمودار يك فروغ خدايي بود كه در نزد انسان به يك پرتو مينوي برخورد مي‌كند . از همين هنگام به راهنمايي مردم پرداخته و به ايين كهن كه از زمان‌هاي پيش ميان آريائيان روا بود خرده گرفت و راه روشني نو و خرد پذير در پرستش خداوندگار يگانه بنياد گذارد . پيشنهادات اشوزرتشت بر بزرگان و پيشوايان گذشته و دروغ پرستان خوش نيامده ، با او به ستيزه پرداختند ( كوي‌ها - كرپن‌ها و ... ) زرتشت ناچار رهسپار خاور ايران شده و كوچيد و دين به گشتاسب كياني در بلخ آشكار ساخت . گرچه در آنجا هم با دشمني و كارشكني روبرو گشت . در 77 سالگي در يكي از آتشكده‌هاي بلخ به دست « تور براتور » سردار ارجاسب توراني رهسپار مينو شد و روانش به بارگاه مزدا ، جايگاه سرودها ، در فروغ سرشار و بيكران پرواز كرد . درود بر فروهر تابناك يك چنين بزرگ انديشي كه پس از هزاران سال هنوز آموزه‌هايش تازگي دارد . 

برگرفته از سخنان روانشاد موبد دكتر جهانگير اشيدري  

 


 
 
بهترين آرزوهاي کريسمس
نویسنده : اکبر نعمتی - ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱٠/٥
 

بهترين آرزوهاي کريسمس

Santa is packing up his bags
and readying his sleigh.
Soon, he'll be on his way,
to bring you a Merry Christmas day.

پاپا نوئل کيشه هاشو برميداره و سورتمشو آماده مي کنه

بزودي اون در راه سفرش قرار مي گيره تا شادي و تبريکات کريسمس رو براي تو بياره

 

And I just wanted to say,
that I hope you have a wonderful holiday.

و من مي خوام بگم که برات آروزي بهترين تعطيلات را مي کنم

May all of the blessings of the season
visit you and yours,
bringing happiness galore to your door.

انشاا... همه نعمتهاي اين فصل را ببيني

و شادي فراوان به خانه ات بيايد

As you take in the lights and the snow,
in your heart always know,
that someone out there
is sending some good wishes to you
and hoping that
your greatest Christmas wishes comes true.

Akbar Nemati

همچنان که اطرافت پر از برف و نور است از صميم قلب اين را بدان که يک نفر خارج از اينجا برايت آرزو هاي خوب ارسال مي کند و اميدوار است که آرزوهاي کريسمست برآورده شود

اکبر نعمتي