چهار شنبه سوری را بهتر بشناسیم.

چهار شنبه سوری را بهتر بشناسيم.

 

 

 

4shanbehsouri.gif

 

درود بر تو ؛

 

چهار شنبه سوری جشنی است که همه ما ايرانيان با آن آشنايي داریم. از کودک خرد سال تا بزرگتر ها. همه می دانيم که آخرین ۳شنبه هر سال با بر پايي جشن با شکوه ۴ شنبه سوری به استقبال فرا رسيدن سال نو می رويم و  تمام اندوه ها و نا خوشي ها را در اين شب به پايان مي رسانيم. 

      

يک حرف حسابی از چهارشنبه سوری از زبان دکتر کورش نيک نام موبد زرتشتی؛


چهارشنبه سوری يک جشن زرتشتی نيست.

سه شنبه شب؟ جشن چهارشنبه سوری؟ همين برای بسياری روشنه که اين جشن بايد واکنشی به سنتها و باورهای اعراب بعد از فتح ايران در پايان سلسله ساسانی باشه. ولی کيه که متوجه بشه ؟

جواب : دکتر کورش نيک نام موبد زرتشتی و پژوهشگر در فلسفه وسنن ايران باستان از راز ، چرا چهارشنبه سوری؟ و چرا آتش ؟ پرده برداشتند.
 
ما زرتشتيان در کوچه ها آتش روشن نمی کنيم و پريدن از روی آتش رو زشت می دونيم .

CharshanbehSoori1CHN.jpg

 

 

در گاه شماری ايران باستان و زرتشتيان اصلأ هفته وجود نداره. ما در ايران باستان هفت روز هفته نداشتيم . شنبه و يکشنبه و . . . بعد از تسلط اعراب از فرهنگ اونها داخل ايران شد . بنابراين اينکه ما شب چهارشنبه ای رو جشن بگيريم ( چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده ) خودش گويای اين هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ايران مرسوم شد.

همونطور که گفتم ما در ايران باستان هفته نداشتيم ولی هر ماه رو به سی روز تقسيم می کرديم .و برای هر روزی هم اسمی داشتيم . هرمز روز ، بهمن روز ، . . .
برای ما سال ۳۶۰ روز بوده و ۵ روز اضافه ( يا هر چهار سال ۶ روز اضافه ) ما در اين پنج روز آتش روشن ميکرديم تا که روح نياکانمون رو به خانه هامون دعوت کنيم .
بنابراين اين آتش چهارشنبه سوری بازمانده اون آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ايران باستانه و زرتشتيان به احتمال زياد برای اينکه اين سنت از بين نره ايرانيان بعد از اسلام، نحثی چهارشنبه رو بهانه کردن و اين جشن رو با اون خرافه اعراب منطبق کرديم و شد چهارشنبه سوری ."

چهارشنبه سوری اينجا و اونجا

charshanbehSoori.jpg


امسال تو ايران بعضی ها تو استخرهای خالی آتش روشن ميکنن که کسی نبينه و جائی آتيش نگيره .

بعضی ديگه ازايرانيان در خود ايران ميرن باغهای خارج از شهر جشن ميگيرن که مامورا اذيتشون نکنن.
 

 

آرزو میکنم که به تو هم میهن نیکم نیزدر چهار شنبه سوری خوش بگذرد.

پاینده باد ایران.......در پناه ایزد مهر تندرست شاد و پیروز زیوی........تا درودی دگر بدرود.

/ 5 نظر / 24 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه با تحويل رايگان هم سر بزنيد.

ارژنگ انتصاري تطفي (پاك انديش)

درود فراوان به شما دوست گرامي. سپاس بسيار براي آگاهي كه درباره چهارشنبه سوري داديد. بسيار آموزنده و روشن كننده است. شاد، تندرست و پيروز باشيد. بدرود.

misagh

با سلام برای جلوگیری از این اقدام ضد فرهنگی دست یاری همه ی ایرانیان را می فشاریم.آبگیری سد سیوند یک فاجعه ی ملی است. وبلاگ زیبایی دارید . خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم. شما می توانید پس از دادن لینک به وبلاگ من برای من در قسمت پیام های وبلاگم پیام بگذارید تا در اولین فرصت لینک شمارو در وبلاگم قرار بدم. باتشکر درود بر شما

reza.M

سلام اکبر جان.رضا هستم.رجايی سال دوم و سوم یادت هست.بالاخره این نجوم آماتوری رو فعال کردیا!بابا از خودتم بنويس - کجايی؟ چه ميکنی؟ميام بازم...

فقط کليک

دوست داري پولدار بشي؟ هر کليک 80 ريال!