تبليغ غارت فرهنگ باستان ايران توسط هاليوود از سيما!

نمايش فيلم سينمايي «تروي» كه حاوي تحريفات گسترده تاريخي و مصادره ميراث فرهنگ باستاني ايران به نفع تمدن يونان توسط هاليوود بود، با انتقادات گسترده‌اي روبه‌رو شده است.
در روز سوم و چهارم نوروز امسال، شاهد نمايش فيلم «تروي» از شبكه دوم سيما بوديم؛ فيلمي كه به ظاهر راوي يك واقعه تاريخي به روايت هاليوودي بود اما در حقيقت، در لايه‌هاي زيرين فيلم، به غارت فرهنگي و تحريف تاريخ پرداخته و طبق معمول، اين ايرانيان هستند كه قرباني شدند! و جاي بسي تأسف است كه سيماي جمهوري اسلامي ايران هم با اين غارتگران فرهنگي، همصدا شده و به تخريب چهره تمدن ايران مي‌پردازد. در اين فيلم، تزئينات داخلي كاخ پادشاه تروي و معبد تروي، تماما با حجاري‌هاي پارسي (تخت جمشيد) پوشيده شده است. لطفا موارد زير را به خاطر آوريد:
ـ در دقايق اوليه فيلم، صحنه ورود هكتور و برادرش به تروي و رفتن به پيش پدرشان را به ياد آوريد؛ حجاري پشت شاه، صف هديه‌آورندگان (تخت جمشيد) است همراه با نقش گل داوودي.
ـ در صحنه پاياني فيلم كه آكليس كشته مي‌شود و برادر هكتور به همراه دختر برادر شاه تروي در حال فرار هستند كه واقعا از پلكان كاخ تچر تخت‌ جمشيد (اگر نام كاخ را درست به ياد داشته باشم) بالا مي‌روند و نقوش دقيقا همان نقوش هستند، سربازان پارسي، گل‌هاي نيلوفر آبي، سربازان گارد جاويدان (البته فقط ريش آنها زده شده است) و كتيبه ميان سربازان كه با تعجب خط ميخي است (تروجان‌ها هم خط ميخي استفاده كرده‌اند!!).
شايد در وهله نخست، اهميت موضوع زياد ننمايد ولي نشان دادن اين حجاري‌ها در يك فيلم تاريخي به معناي نشانه رفتن هويت و تاريخ يك ملت است و سكوت مراجع ذيصلاح ايراني و همداستان شدن تلويزيون ايران با سينماگران هاليوودي، جاي بسي تعجب و شگفتي است و اين عملكردها در آينده، شايد منجر به حادثه‌اي بدتر از قضيه نام خليج فارس شود.

Dusharm.com

Dusharm.com

Dusharm.com 

Dusharm.com

 Dusharm.com


سؤال من اين است، علت انتخاب و پخش اين فيلم توسط شبكه دوم سيما چه بوده است؟ بازبين‌هاي صداوسيما كه مو را از ماست مي‌كشند، واقعا متوجه چنين موضوع واضحي نشده‌اند؟ آيا به تاراج رفتن ميراث فرهنگي يك كشور، بااهميت‌تر از چاك پيراهن دختر تروجاني نيست؟ اين موضوع در سه، چهار ماه گذشته در بعضي از وبلاگ‌ها مطرح شد و به سايت‌هاي خبري و سازمان ميراث فرهنگي ارسال شد ولي به دليل اين‌كه بيشتر مردم فيلم را نديده بودند، بازتاب گسترده‌اي نداشت ولي اكنون چه؟ هويت تاريخي و فرهنگي يك كشور همانند ريشه براي درخت مي‌باشد و ملت بي‌ريشه، با اولين تندباد از بين خواهد رفت. ملت ايران داراي تاريخ و فرهنگ باستاني و تمامي تاريخ ايران چه پيش از اسلام چه پس از اسلام براي ما مردم ايران اهميت دارد. 

خود من وقتی اين خبر را خواندم بسيار متاثر شدم سايت دوشارم را افتتاح کردم تا فرهنگ کشورم را معرفی کنم و حالا اينگونه دولت....

چيزی نمی توان گفت اما دوشارم زنده است.

/ 3 نظر / 20 بازدید
maryam

سلام دوست عزيز . از وطن پرستي و عرق ملي شما حمايت مي كنم ولي معتقدم به اين حركت هاي اخير سينماي هاليود نمي توان با بدبيني مطلق نگاه كرد . به نظرم سينماي هاليود در سطح گسترده اي از جهان بيننده و طرفدار دارد و نمايش گوشه هايي از تاريخ ايران و تمدن ايران در فيلم هاي مختلفي هم چون تروي و طلسم مي تواند چهره ي مثبتي از ايران و ايرانيان را به جهان معرفي كند و اين شايد تا حدودي به معرفي تمدن باستاني و غني ايرانيان در سطح جهان كمك كند . به نظرم تنها اين يادآوري به سينماگران كافي است كه هنگام استفاده از اين مظاهر باستاني منبع و ماخذ تاريخي درست و واقعي آن را ذكر كنند ( البته حمل بر ساده انديشي من نكنيد ولي فكر مي كنم بد نيست با كمان غرب و هاليود تيري به نفع ايران و يادمان هاي تاريخي و فرهنگي اين كشور پرتاب شود چرا كه خود بهتر مي دانيم در اين كشور حركت دولتي جهت اين كار انجام نمي شود و حركت هاي انفرادي و شخصي پسنديده است اما كافي نيست )

maryam

اگر جنبه تبليغي و توجهي كه هاليود در جهان برمي انگيزد را در نظر بگيريم مي توانيم از آن جهت رسيدن به مقصود خود كه معرفي ايران به عنوان كشوري با تمدني كهن و فرهنگي غني مي باشد استفاده كنيم و ذهنيت منفي كه سعي در ارائه آن به مردم جهان به عنوان تروريست از ايران و ايراني شده است را تغيير دهيم ./ هميشه پيروز و مهربان باشيد

Virus

دانستم اين ناخوانده ، مرگ است *** از سالهاي پيش با من آشنا بود *** بسيار او را ديده بودم *** اما نمي دانم كجا بود ! *** مشیری