سالروز درگذشت اَشوزرتشت پيامبر ايران

zartosht01.jpg 

پنجم ديماه برابر با 25 دسامبر ، سالروز درگذشت اَشوزرتشت پيامبر ايران باستان بياد باد

  

سالروز فاجعه بم تسليت باد

 

بنام خداوند جان و خرد

 

 

سربلند ايران ما

 

 

ايريس تَنام . اوروانو . يَزَمَه‌ئيدِه .

بر فروهر پاك همه در گذشتگان درود باد .

« سالگرد در گذشت اشوزرتشت ، پيامبر بزرگ آريايي »

5 دي مطابق با روز شنبه برابر با درگذشت اشوزرتشت اسپنتمان ، پيامبري پاك از جمله پيامبران خدا ، و بزرگ مردي كه كلامش همه بر نيك انديشي و خردورزي بود ، مي‌باشد . در زير نوشتاري كوتاه را درباره زرتشت و زمان شهادت او مي‌آورم .

اشوزرتشت

اشوزرتشت به هنگام زاده شدن لبخند زد و اين نشانه آنست كه مردم بايد شادمان و به بخشايش اهورامزدا سپاسدار باشند و آنرا از گزند و آسيب اهريمن خويان بركنار نگاهدارند و نگذارند كه بدي بر نيكي چيره گردد و زندگي خرم ، تيره شود . بنا به سنت ، اشوزرتشت در خرداد روز از ماه فروردين پاي به جهان گشود ، زرتشت در دوران اوليه كودكي تا بيست سالگي با سختي و دشواري‌هاي زياد ، دست به گريبان بود و پس از بيست سالگي گوشه‌گيري نموده و به انديشه و نيايش پرداخت ، چنانكه آمده مدت ده سال از مردم دور شده و به دامان طبيعت پناه برد و گوشه تنهايي شيوه ساخت تا رازهاي هستي را دريابد و آنچه را كه مي‌بايست با انديشه و بياري امشاسپند و وهومن "نيك انديشي "دريافت كه بازتاب آن را در گاتها مي‌بينيم . اشوزرتشت در دهسال گوشه‌نشيني چند نوبت ( سه نوبت ) براهنمايي وهومن به همپرسگي اهورامزدا رسيد و انچه را كه بايسته بود به او آشكار شد .اشوزرتشت در سي‌سالگي به پيامبري و راهنمايي مينوي مردم برانگيخته شد . اين جاي همپرسگي را در بالاي كوه سبلان گفته‌اند . بنا به نوشته‌هاي پهلوي در روز خرداد و ماه فروردين بود كه اشوزرتشت به بينش و همپرسگي اهورامزدا رسيد و دين مزديسنا را از دادار پذيرفت . از اين پس پيوسته رازهاي نهفته و ناپيدا بر او آشكار مي‌شد ( الهام - وحي ) اين رازها كه به او دست مي‌داد همراه با دلدادگي و شيفتگي بود كه بمردم مي‌آموخت و ياد مي‌داد . آنچه كه به او آشكار مي‌شد نمودار يك فروغ خدايي بود كه در نزد انسان به يك پرتو مينوي برخورد مي‌كند . از همين هنگام به راهنمايي مردم پرداخته و به ايين كهن كه از زمان‌هاي پيش ميان آريائيان روا بود خرده گرفت و راه روشني نو و خرد پذير در پرستش خداوندگار يگانه بنياد گذارد . پيشنهادات اشوزرتشت بر بزرگان و پيشوايان گذشته و دروغ پرستان خوش نيامده ، با او به ستيزه پرداختند ( كوي‌ها - كرپن‌ها و ... ) زرتشت ناچار رهسپار خاور ايران شده و كوچيد و دين به گشتاسب كياني در بلخ آشكار ساخت . گرچه در آنجا هم با دشمني و كارشكني روبرو گشت . در 77 سالگي در يكي از آتشكده‌هاي بلخ به دست « تور براتور » سردار ارجاسب توراني رهسپار مينو شد و روانش به بارگاه مزدا ، جايگاه سرودها ، در فروغ سرشار و بيكران پرواز كرد . درود بر فروهر تابناك يك چنين بزرگ انديشي كه پس از هزاران سال هنوز آموزه‌هايش تازگي دارد . 

برگرفته از سخنان روانشاد موبد دكتر جهانگير اشيدري  

 

/ 12 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
zahra ghoreishi

بيتوته كوتاهي است جهان در فاصله گناه و دوزخ ..... با آرزوي توفيق

maryam

آنان که خاک را به نظر کيميا کنند / آيا بود که گوشه چشمی به ما کنند . در پناه اهورامزدا شاد زی مهر افزون

fateme

سلام دوست من ... ممنون از لطفت ... من واقعا اينو نميدونستم چه خوب شد که شما گفتين ...ممنون

shamila

سلام وبلاگه خيلی پرباری داری موفق باشی.بازم پيش من بيا

رز

سلام دوست خوبم . من قبلا با درسهای که در کانون زبان ايران و امريکا داشتيد با شما تا حدودی اشنا بودم همينطور همکاری شما با گروههای ديگه ولی امروز از اشنائی با وبلاگ پربار و زيباتون بيشتر خوشحال شدم . ممنونم که افتخار اين اشنائی رو بهم داديد . حتما بعد از اين هميشه به وبلاگ زيباتون خواهم امد و از مطالب مفيدتون استفاده خوام کرد . شاد و موفق باشيد .

noghteh alef

وبلاگ خوبی داريد.مشتری شدم :)

sara

سلام. مرسی که پيشم اومدی. مطلب بسيار جالبی بود خيلی استفاده کردم. باز پيشم بيا.

کتایون

از آشنايی با وبلاگتان خوشحالم.

nooshin

دوست عزيز مطالب ارزشمندي بود ........وبلاگتان هميشه جاري .

**dogholoha.sara va zahra**

salam.... khoobin?.. khosh migzare?... belakhare update shod... zood bashin ke montazerim.......... movafagh bashin dar panahe hagh.........